איך להפוך קנאה להשראה?

כעצמאית, כיוצרת תוכן ומעצם היותי צרכנית תוכן במגוון פלטפורמות, אני הרבה פעמים מוצאת את עצמי מתכווצת מבפנים מכמות הרעיונות והדברים שיוצרות אחרות עושות ואני אוהבת, כי קשה שלא קצת לקנא.
אז מצאתי דרך להפוך את הקנאה להשראה ויצירתיות, ואני אשמח לשתף אותה כאן.

אני ממש נהנית לעקוב אחרי קוסמטיקאיות אחרות ולראות מה הן עושות, ואני אוהבת לעקוב אחרי אימהות בלוגריות, ובכלל – נשים עצמאיות, ולקבל השראה מהעשייה שלהן.
עצם העובדה שאני רואה אותן חושפות את עצמן לעולם, מופיעות שוב ושוב (גם אם זה לא מושלם), וממשיכות ליצור ולשתף – העקביות הזו נותנת לי מוטיבציה להשקיע גם.

אבל לפעמים זה טו מאצ'.
לפעמים אני מרגישה שאני ממש משותקת ולא יכולה להתקדם מרוב הצפה רגשית.
אני רואה את כל הפעילויות שהן עושות, את התגובות מהקהל שלהן, את הביטחון בדיבור, את כמות התוכן שהן מעלות, את העיצובים הגרפיים, את זה שהן גם עושות ספורט, וגם אימהות טובות, גם נפגשות עם חברות ויוצאות לדייט עם הבעל, גם וגם וגם.
כל אחת נראית לפעמים מהצד כמו Girl Boss אמיתית ואני לפעמים מרגישה לי לא מספיק טובה.

ואז אוטומטית המוח מתחיל לייצר תירוצים… "טוב, יש לה כסף", "אין לה ילדים אז היא מספיקה", "אין לה פחד במה", "ההורים הכווינו אותה והיא לא בזבזה זמן על הטעויות שאני עשיתי" ועוד תירוצים בסגנון.

אחד המושגים שלמדתי כשהלכתי לפגישות עם מטפלת ב-NLP, הוא אמונות מגבילות.
כל אותם קולות שיש לי בראש שאומרים לי שאני לא יכולה, שאין לי סיכוי, שהדברים צריכים להישאר כמו שהם עכשיו.

רק להכיר בנוכחות של האמונות המגבילות, כבר משחרר.
כי אני אומרת לעצמי "הנה, עכשיו את מגבילה את עצמך בתוך הראש. זה לא באמת העולם. את לא באמת לא יכולה".

אז מצאתי דרך שממש עוזרת לי למפות מה אמיתי, מה בתוך הראש שלי, ואיך אני יכולה להתקדם ולצמוח מזה – ולהפוך את הקנאה להשראה.

השיטה היא לקחת דף (אני מאוד מאמינה שכשרוצים באמת להתפקס ולעשות עבודה פנימית, צריך לצאת מהמסכים ולקחת דף ועט), לכתוב בכותרת את שם האישה שאני רוצה להתרכז בה ולצייר טבלה עם 3 עמודות:

1. מה הסיפור שלה? (שאני מספרת לעצמי)
כאן אני אכתוב את כל מה שאני מספרת לעצמי שהיא באמת (ובמה אני *קצת* מקנאה) – שהיא ממש מאורגנת, לא מבזבזת זמן על שטויות, אסרטיבית, עם ביטחון עצמי, יש לה מלא לקוחות, יצירתית, נראית מעולה, אמא טובה, מצליחה בכל מה שהיא עושה, מרוויחה מלא כסף וכו'.

2. תירוצים ואמונות מגבילות שלי (על עצמי)
כאן אני אכתוב את כל מה שאני מספרת לעצמי שאני לא, ולמה אני לא יכולה להיות כמוה – יש לי פחד במה, יש לי שתי ילדות ולכן אין לי זמן לכלום, אני אחרי לידה והגוף שלי לא נראה טוב בבגדים שאני רוצה ללבוש, יש לה תמיכה מההורים והיא באה מבית עם כסף, וכו'.

3. מה אני כן יכולה לעשות? (על מה יש לי שליטה) –
לקחת שיעורים ולחזק את הדברים שחלשים אצלי, להגביר את הנוכחות שלי ברשת, לצלם יותר סרטונים, לקחת ייעוץ עסקי, לקנות יותר בגדים מיוחדים שיפים עליי ואני אוהבת ללבוש, לעבור שוב על כל החומר המקצועי שלי, לתכנן מראש, ועוד.

בעצם כל הטבלה הזו מראה לי כמה דברים:

הדבר הראשון, זה שהיא מזכירה לי שאני מספרת לעצמי סיפור בסופו של דבר.
כל הדברים שאני חושבת עליה הם לא בטוח נכונים, ויכול להיות שחרא לה (אני מקווה שלא), ויכול להיות שהיא על סף גירושים, ויכול להיות שהיא בכלל במינוס והעסק שלה לא כל כך מצליח, הכל יכול להיות! אני הרי לא באמת מכירה אותה ואנשים מראים ברשת בעיקר את ההצלחות ואת מה שפוטוגני בחיים שלהם.

הדבר השני, הוא שאני רואה לנגד עיניי את כמות התירוצים שאני מספרת לעצמי שבגללם "אני לא יכולה", ופתאום זה באמת נראה כמו רשימה של תירוצים (מודעות עצמית זה חשוב).

הדבר השלישי, הוא שאני יכולה לנטרל את התירוצים ובמקום זה לקחת אחריות, לבחור איפה אני מחזקת את עצמי ואיך אני משנה את הקנאה חסרת הביסוס הזו להשראה וצמיחה, ואיך אני גודלת מזה.
וזה ממש פשוט! הרי כבר פירטתי את הדברים שאני כן יכולה לעשות בטור השלישי, עכשיו זו רק בחירה שלי אם לעשות או לא, בהתאם לסדר העדיפויות שלי.

להפוך את הקנאה להשראה

אני אוהבת לחזור להשראות שלי מפעם לפעם, ולכן ריכזתי לי במחברת את כל הטבלאות האלו, ובכל פעם כשאני קצת בדאון או בחוסר מוטיבציה אני פשוט פותחת לי, מדפדפת ונושמת את ההשראה הזו עמוק עמוק. זה פותח את הראש, ועושה חשק לעשייה וזה הכי כיף שיש.

צירפתי לכן טבלה לדוגמא שהכנתי על קוסמטיקאית מצליחה מארה"ב, שאני מאוד אוהבת לעקוב אחריה (ולפעמים גם *קצת* מקנאה בה) 😊

אני ממש מקווה שתנסו את זה בבית, כי כל אחת מאיתנו *קצת* מקנאה במישהי.
ואולי בעצם הקנאה הזו זו משאלת לב, שאם נהיה מוכוונות ומדויקות יותר במטרות שלנו – נוכל יום אחד להגשים.

תכתבו לי אם אהבתן את הפוסט ותשמחו אותי מאוד 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.